16 Eylül 2011 Cuma

YARALIGÖZ MESİRE YERİ

Kastamonu'nun Ilgaz'dan sonra en yüksek dağı olan Yaralıgöz, Kastamonu-Devrekani-Bozkurt kara yolunun üzerinde yer alıyor.
Geçtiğimiz yıllarda bakımsızlığı yüzünden fazla talep görmeyen Yaralıgöz Dağının eteklerinde ki bu mesire alanı yol çalışmalarının yapılması ve mesire yerinin yeniden düzenlenmesi ile tekrar eski güzel günlerine döneceğe benziyor.
Aşağıda ki bilgi wikipedia.org adresinden alınmıştır.
Yaralıgöz ismi:
Her yerin bir efsanesi olduğu gibi Yaralıgöz' ün de ismi hakkında
çeşitli rivayetler vardır.
Bunlardan birine göre bu kayanın üzerinde bulunan yerleşim yerinde
gözleri yaralı veya âmâ birinin yaşadığı ve isminin oradan geldiği,
başka bir söylentiye göre ise kayanın çok yüksek olması ve
sürekli kaya üzerinde şiddetli rüzgarın esmesi şeklinden esinlenerek yel,
çok yüksek oluşu sebebiyle etrafı gözlemek veya
gözetmekten ise göz kelimeleri bir araya getirilerek
halk arasında söylenen “yelligöz” sözcüğü zamanla
Yaralıgöz olduğu tahmin edilmektedir.
Bu arada Doğan Haber Ajansında çıkan habere göre Yaralıgöz, Ilgaz gibi turizme kazandırılacakmış.
KASTAMONU Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Ilgaz'dan sonra Kastamonu'nun en yüksek rakımlı bölgesi olan Yaralıgöz Dağı'nın turizm bölgesi olması için özel bir çalışma başlatıldığını belirterek, "Yakın bir gelecekte Yaralıgöz yerli ve yabancı konukların ilgi alanı olacak" dedi.
2 bin 800 metrelik Ilgaz Dağı'ndan sonra 2 bin metreyle en yüksek noktası olan Yaralıgöz, manzarası, eşsiz doğası, ormanları ve yerleşim noktaları ile görenlerin ilgisini çekiyor. Devrekani- Çatalzeytin, Bozkurt karayolu üzerinde bulunan Yaralıgöz Dağı eteklerinde mesire alanı oluşturan Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, bu bölgenin Kastamonu turizmine kazandırılması için özel projeler hazırladı. Beraberinde orman mühendisleriyle birlikte Yaralıgöz'e teknik bir gezi düzenleyen Kastamonu Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, bu güzel ve özel bölgenin Kastamonu için bir şans olduğunu söyledi. Yaralıgöz'ün kendileri için bitmeyen bir sevda olduğunu ve bir saat içinde yürünerek 2 bin rakımına ulaşılabildiğini belirten Beşel, açıklamasında şöyle dedi:
"Yakın çevresinde her türlü ormancılık faaliyetlerinin yapılması, çok yakınında oldukça zengin biyolojik çeşitliliğe sahip karstik bir alanın olması, dağın hemen dibinden Kastamonu-Çatalzeytin ve Bozkurt karayolunun geçmesi, görüş alanının çok geniş olması, Karadeniz'in nemli ikliminden nispeten daha az yağışlı bir iklime geçiş noktasında olmasından dolayı Yaralıgöz'ün önemi bizim için çok büyük. Biz bu özel ve güzel dağda güzel projelerle turizme kazandırılması konusunda çalışıyoruz. Yaralıgöz bir doğa harikası ve inanıyoruz ki yakın bir gelecekte Yaralıgöz yerli ve yabancı konukların ilgi alanına girecektir."
Bilgi Doğan Haber Ajansından alınmıştır.

Pikniğinizi isterseniz açık alanda, isterseniz kapalı alanda yapabilirsiniz.


Yaralıgöz'de Kastamonu'nun meşhur kuyu kebabını her zaman bulabilirsiniz.Tuvalet bölümü piknik alanından biraz daha uzağa ama yola yakın yapılmış.
Çok iyi bir düzenleme yapılmış, üstelik tuvaletler pırıl pırıl.
Tadilattan önce mesire yerinin girişinde yer alan tuvaletlere pislikten girilmiyordu.
Şimdi cüz-i bir ücret karşılığı tertemiz tuvaletleri kullanabilirsiniz.


Kastamonu'nun çok zengin bir bitki örtüsü var.
Ormanda yada herhangi bir yeşilliğin içinde herkesin bildiği çiçeklerin yanı sıra daha önce hiç görmediğiniz çiçekleri de görebilirsiniz.

Yaralıgöz Piknik ve Mesire Yerinden çıktıktan sonra dağı uzaktan görebildiğimiz Esentepe'de tekrar mola verdik, bu resimleri Esentepe'den çektim.
Yaralıgöz civarında ki karayolu oldukça virajlı yollardan ve uçurumların olduğu tehlikeli bir bölgeden geçiyor.

Son olarak şunu belirteyim, biz İstanbul'a dönerken Yaralıgöz'de ki mesire yerinde inşaat çalışmaları başlamıştı.
İnşallah Yaralıgöz'ün doğal görünümüne ve doğallığına zarar vermeden düzenlemeleri yaparlar.
Önümüzde ki sene kısmet olurda gidersem yeni yapıların ve düzenlemelerin resimlerini yine buradan paylaşırım.
Görüşmek üzere!...

3 yorum:

  1. Yaraligoz mesire alanindaki kuyu kebapci cok kotu. Sakin yemeyin
    Bozuk bayatlamis urun getiriyor tencereye koymus kac gun gecmis uzerinden bilinmez. Zehirleniyorduk az kaldi. Yiyemeden kalktik para iadesi de yapmadilar

    YanıtlaSil
  2. Adsız19:32

    Biz de yaraligozdeki kuyu kebapçıya gittik. Bayat, beklemiş, et ve kemik karışımı hurda bir şey yemeye çalıştık. 150 tl de hesap ödedik. Biz Kastamonuluyuz ancak yan masadaki misafirler hiç yiyemeden kalkıp gitti. Kırcalar köyündeki kuyu kebapçıyı kesfetmeseydik bir daha kuyu kebabı yememeye yemin etmiştik. Bozkurt Orman Işletme Müdürlüğü böyle güzelim yerleri iş bilmeyen insanlara teslim ederek Kastamonu' nün markası olan kuyu kebabını rezil etmesin.

    YanıtlaSil

Yorum yazmak için;
Google hesabınız yoksa "Anonim" bölümünü işaretleyerek
yorumunuzu yazabilirsiniz.