16 Mayıs 2011 Pazartesi

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

Muhterem'le GeziyePanorama 1453 Tarih Müzesi Topkapı'da bulunan Kültür Park'ta yer alıyor.
Ulaşımı oldukça kolay olan müzeye en kolay Bağcılar-Kabataş Tramvayının Topkapı durağında inerek ulaşabilirsiniz.
İ.E.E.T otobüslerinin o bölgedeki durak ismi ise "Panorama 1453" olarak geçiyor.
Ayrıca Topkapı'ya giden pek çok minibüs hattının son durağı müzenin bulunduğu yer.
Uzun zamandır gitmek istediğim halde bir fırsatını bulamadığım müzeye 5 Nisan'da eşim ile birlikte gittik.
Gitmeden önce eşime müzenin çok çarpıcı bir sunumu olduğunu ve çok etkileneceğini söyledim.
Abarttığımı düşündü ama müzenin içini görünce bana hak verdi, hatta benden sonra 1 kere daha gitti.
İstanbul'un Fethi'ni oldukça çarpıcı bir görsellikte hazırlamışlar.
Panoramik resmin bulunduğu bölüme girdiğiniz zaman çok etkileniyorsunuz.
Resmin canlılığı ve bütünlüğü, top sesleri, mehter marşı derken kendinizi bir anda çarpışmanın tam ortasında hissediyorsunuz.
Sizi bol resimli bir bölüm bekliyor😊
Müze hakkında biraz bilgi verelim.
Bilgiler müzenin kendi web sitesinden alınmıştır.
31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan fetih müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. Açılışının ardından halkın yoğun ilgisine mazhar olan bu kültürel mekân yakın zamanda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül olmak üzere devletin zirvesine de ev sahipliği yapmıştır.

Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı… Burada İstanbul'un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban'ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis'in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed'in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı'nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz.

Burası 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görürsünüz. İşte Sultan II. Mehmed'in “Fatih” unvanını alışına şahit olacağınız ve İstanbul'un fethini yaşayacağınız yer tam da burası.

Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmıştır. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 m2 olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 m2'lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 3000 m2'lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır.

Müzenin, panoramik resim ile ilgili çalışmalarına 2005 yılında başlanmış, 2008 yılında tamamlanmıştır. Bu çalışma 8 sanatçı tarafından yapılmıştır. Resimde 10.000 figür çizimi vardır. Surlardaki yıkılmış bölgeler ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'e, surların tamiri ile ilgili olarak sunulmuş bir rapora dayanmaktadır.

Çerçevesi ve sınırı olan bir resim, ne kadar derinlik ve üç boyut duygusu uyandırırsa uyandırsın çerçevesini ya da sınırını görebiliyorsanız, onun sizden ne kadar uzakta asılı olduğunu anlarsınız. “İSTANBUL 1453 Panoramik Müzesi”ndeki çalışmada resmin bittiği yer diye bir şey olmadığı için, resme bakan kişi optik alışkanlıklarıyla eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacaktır. İzleyici, platforma çıktığı anda 10 saniye kadar sürecek bir şok yaşamaktadır. Bu durum, resmin gerçekliğini ve boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktaları bulamamanın şaşkınlığıdır. Burası insana, kapalı bir mekâna girildiği halde, bir şekilde tekrar üç boyutlu dış mekâna çıkılmış duygusunu yaşatmaktadır.

TopkapıDünyanın tek tam panoramik müzesi olan müzenin giriş ücretleri;
Ziyaret Saatleri :
09:00 - 18:30 Müze hergün ziyarete açıktır.
Ücret:
Sivil 5 TL, Öğrenci 3 TL, Yabancı Ziyaretçi 10 TL.
10 Kişiyi geçen gruplar için: Öğrenci 2 TL, Sivil 4 TL
Adres :
Topkapı Kültür Parkı Merkez Efendi Mahallesi
Topkapı - Zeytinburnu/İstanbul
Adres krokisi için tıklayın.
Telefon : 0 (212) 415 14 53 pbx Fax : 0 (212) 664 19 64
info@panoramikmuze.com

Resimler çok ince bir işçiliğin ürünü, hiç bir ayrıntı atlanmadan büyük bir özveri ile çizilmiş.

Resmin gerçekçiğini sağlayan ve 3.boyutu katan toplar, alet, edevat toprak zemine yerleştirilmiş.

Bu yıl İstanbul'un Fethi'nin 558.Yıldönümü.
Daha önce hazırlayıp yayınladığım fetihle ilgili yazı ve video için, bakınız; İstanbul'un Fethi

Panorama 1453  Tarih Müzesi resimleri


Panoramik resmin bulunduğu bölümde ziyaretçilerin giriş ve çıkışları farklı yerlerden yapıldığı için kargaşa çıkmadan iniş ve çıkışlar kolaylıkla yapılıyor.

Panoramik resim hazırlık çalışmaları.

1 / 10 ölçek.
1 / 40 Ölçek.
Birazda müzeden bahsedecek olursak;
Müzenin 2 katının duvarları İstanbul'un Fethi ile ilgili bilgiler içeren panolarla kaplanmış.

*Müzenin resmi web sitesinde bu panolar ile ilgili aşağıda ki bilgi paylaşılmış;
Oluşturduğu özgürlükçü ve adil yönetim sayesinde kalelerden önce gönülleri fetheden Fatih, fethettiği muhteşem şehrin aynı zamanda bir ilim ve sanat merkezi olmasını istiyordu. Bu mirasa bir katkı amacıyla yapılan fetih müzesinde, ziyaretçilerin doyurucu bir şekilde vakit geçirebilmesi amaçlanmıştır. “İstanbul Panoları”nı okumaya vakti olmayanlar için, panoların ana fikri spot cümlelerle de ifade edilmiştir. Ayrıca müzede bulunan otomatik sesli rehber sistemiyle de ayrıntılı bilgi edinimine yardımcı olmak hedeflenmiştir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin kalbi olan panoramik resmin bulunduğu bölüme giderken izlediğiniz yol boyunca fetih koridorlarından geçiyorsunuz. İki kat olan bu koridorları geçerken “İstanbul Panoları” size eşlik ediyor…

Panoramik resme giden yolda, ziyaretçileri bilgilendirmek için anlatım panoları ve dramatik belgeseller hazırlanmıştır. İstanbul’un tarihi ile başlayıp Fatih’in vefatıyla sona eren sergideki anlatım panolarında, İstanbul, Fetih ve Fatih çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Sergide orijinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim ve özgün objelerin fotoğraflarına yer verilerek, olayların mümkün olduğunca, dönemin tasviri, nasıl algılandığı, anlatımı ve sanat eserleriyle canlandırılması hedeflenmiştir. Metinler, geniş ziyaretçi profili ele alınarak, meraklısının konu hakkında en temel bilgilere sahip olabilmesi için bilimsel anlayış ve popüler üslupla kaleme alınmıştır.
Müzenin merdiven kenarlarında ki duvarları bile fetih ile ilgili kabartmalar ile boş bırakılmamış.


Müzenin çevre düzenlemeside çok güzel hazırlanmış.
Geniş alanda çok fazla kargaşa yaratmadan ferah bir çevre düzenlemesine gidilmiş.
Biz 5 Nisan'da gittiğimiz için henüz çiçekler açmamış, ağaçlar yeşermemişti.


Müzeden çıktığınızda Fethin kazanıldığı surları canlı canlı karşınızda görmek oldukça etkileyici oluyor.


Burasıda Beltur'un işlettiği kafeterya ve restoran binası.

Müzenin çarpıcı atmosferini görebilmeniz için kısa bir video çekimi yaptım.
Videoda top seslerini ve mehter marşını duyabilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi için müzikli bir video hazırladım.
Videonun giriş bölümünde Fatih Sultan Mehmet'in dünyaya gelişini müjdeyen bir seslendirme yer alıyor.
"İyi Seyirler"


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazmak için;
Google hesabınız yoksa "Anonim" bölümünü işaretleyerek
yorumunuzu yazabilirsiniz.