29 Mayıs 2012 Salı

İSTANBUL'UN FETHİ'NİN 559. YIL DÖNÜMÜ

İstanbul'un Fethi'nin 559. yıl dönümü kutlu olsun.

İstanbul'un fethinin 559. Yılı kutlamaları bu yıl muhteşem gösterilere sahne olacak.
Sevgi, hoşgörü ve barış mesajlarının verileceği görsel şölende, fetih gökyüzünde canlandırılacak.
İslam, Türk ve Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan İstanbul’un Fethi; bu yıl da Haliç’te su, ışık, lazer, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak kutlanacak.
Balat’taki gösteri 29 Mayıs 2012 Salı günü saat 21.00’de başlayacak.

Fetih kutlamaları şöleninde 3 adet dev su perdesi, 118 adet hareketli su pompası, 3 adet gayzer su pompası Haliç’in sularını hareketlendirecek. Bu su gösterilerine 96 adet robot ışık ve 40 adet gökyüzü tarayıcısı renk katacak. Su ve ışık sistemlerine ek olarak 16 adet lazerle gösteri sunulacak.

Dev ekranda ‘Fetih Filmi’ gösterilecek
Ayrıca bu sene Haliç, özel olarak İspanya’da hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize ‘Live Media Pyromusical Şov’ ile farklı bir gösteriye sahne olacak.
İstanbul’un Fethi kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan ve ‘Fetih 1453’ filminin yönetmeni Faruk Aksoy’un yönettiği film; toplam 1088 m2’lik dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak gösterilecek.

Havai fişekler eşliğinde Askeri Mehter
Bu muhteşem gösterilerin finalinde Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü, Fetih kutlamalarına özel bir mehter konseri sunacak.
Mehter konseri ile birlikte, toplam 10.800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi Haliç semalarını aydınlatacak.
Büyük Fetih kutlaması, 8 kamerayla şifresiz ve canlı olarak yayınlanacak.

Fetih ile ilgili daha önce hazırladığım yazı ve görsellere ulaşmak için, bakınız;

İstanbul'un Fethi

Panaroma 1453 Tarih Müzesi 


Geçen yıl Haliç'te düzenlenen Fetih kutlamaları ile ilgili bol resimli ve videolu hazırladığım yazı için, bakınız;
Muhterem'le Geziye-Haliç'te ki Fetih Kutlamaları


Panorama 1453 Tarih Müzesi ile muhteremlegeziye

DİKKAT;
5 Mayıs'ta yürürlüğe giren ''Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kuruluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Olan Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği'',  İstanbul'un fetih kutlamalarının da şeklini değiştirdi.

Yeni yönetmeliğin, ''Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlama faaliyetleri, başkentte Ankara Valiliği, başkent dışında valilikler ve kaymakamlıklarca oluşturulacak kutlama komiteleri tarafından belirlenir. Programda, günün anlam ve önemine uygun olarak yapılacak bilimsel toplantı, konferans, sergi, yarışma, tiyatro, halk oyunları, gösteriler ve konser gibi faaliyetler yer alır. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmez'' hükmü uyarınca her yıl yapılan bazı ritüeller de kaldırıldı.

Bu kapsamda Belgradkapı'daki tarihi birliğin surlara hücumu ve sancakların surlara dikilmesi ile Fatih'in gemileri karadan yürütmesinin canlandırıldığı törenler bu yıl yapılmayacak.

 
İSTANBUL'UN FETHİ'Nİ KUTLAMA TÖRENLERİ;
Fetih kutlamaları, 29 Mayıs Salı günü saat 09.30'da Fatih Camisi avlusundaki Fatih Sultan Mehmed Türbesi'ni ziyaretle başlayacak.

Beyazıt Meydanı ile Sultanahmet Meydanı arasında saat 10.00'da başlayacak ''Fetih Yürüyüşü'' ile devam devam edecek kutlamalar kapsamında, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nde saat 11.00'de ''Fetih, Fatih ve İstanbul'' konulu panel düzenlenecek.

Rumelihisarı'nda 16.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek Mehteran Konseri ile Haliç'te saat 20.00'de gerçekleştirilecek ışık, su, lazer ve havai fişek gösterileri kutlamalara ayrı bir renk katacak.

Ayrıca;
“İstanbul’un Fethinin 559. Yıl Dönümü”… Tarih boyunca İstanbul’un fetih mücadelesine katılmış ve tarihe mal olmuş kahramanların nezdinde tüm şehitlerin yad edileceği ve rahmetle anılacağı İstanbul´un Fethi Özel (Canlı), 29 Mayıs Salı 22.30’da TRT 1 ekranında…
Hafızlardan ve saz sanatçılarından oluşan koro ile birlikte İBB Mehter Takımı’nın görev alacağı gecede; İstanbul’u fetheden yeniçerilerin gülbanklarına, fetihnamelere ve önemli fetih marşlarına yer verilecektir.
İstanbul´un Fethi Özel, Ayasofya’nın içerisinde sala icrasıyla başlayacak bilahare meydandan Mehter Takımı ve program korosunun icra edeceği eserlerle devam edecektir. Programın akışına uygun olarak “Fetih Suresi” ve çoklu ezan okunacaktır.

İstanbul´un Fethi Özel, 29 Mayıs Salı TRT 1’de…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazmak için;
Google hesabınız yoksa "Anonim" bölümünü işaretleyerek
yorumunuzu yazabilirsiniz.