26 Mayıs 2010 Çarşamba

KATRE EMEK YOLU PROJESİ


Dün Bakırköy'de bir işim vardı.

Öğlen saatlerinde işimi bitirip, yeni neler var diye bakmak için Güral Porselen'in mağazasına doğru gidiyordum ki, Town Center'in önünde ki kalabalık ve tören dikkatimi çekti.
"Nedir bu tören?" diye bakarken daha önce Televizyonda haberini duyduğum "Katre Emek Yolu Projesi" ile ilgili bir tören olduğunu öğrendim.

Emek Yolu Projesi'nin ne olduğunu kısaca hatırlatalım;
*Bilgiler bu adresten alınmıştır.
Katre Kadın Emeği Derneği, tarafından başlatılan (EMEK YOLU) projesi muhteşem bir şekilde yol almaya başladı.
Katre Kadın Emeği tarafından Bakırköy Town Center Alışveriş Merkezindeki sergileri sırasında başlatılan ve Sakarya Poyrazlar gölündeki karavan kampı sırasında www.gazetegez.net aracılığıyla duyurulan Emek Yolu projesi hızla yol almaya başladı.
Katre Kadın Emeği Derneği Başkanı Fatma Kaplan ve Yönetim Kurulu Üyelerinden aldığımız bilgilere göre “proje bir sosyal sorumluluk bilinciyle geliştirilirken aynı zamanda (GUİNNES) rekorları organizasyonuna başvuruldu ve onaylandı, bütün hanımlara (BİR İLMEK DE SEN AT) diye çağrıda bulunuyoruz”dendi.
Bu amaçla başlatılan proje çerçevesinde mümkün olan en uzun örgü yapılmaya çalışılacak. İlk hedef; Türkiye Sınırları uzunluğu kadar örebilmek.
Yaklaşık 50.000 adet yumak örmek demek oluyor. İnce makara iplik ve (8) numara şişle (40) ilmeklik bir patika örülüyor. Daha sonra 81 ilden gelen örülmüş parçalar dernek üyeleri tarafından birleştirilerek bir büyük yumak oluşturulacak. Ve bir mekânda (spor sahası, park alanı ) vs. de kesilip biçilerek battaniye haline getirilecek.
Son aşamada Proje (ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN) sloganı ile battaniyeler çocuk yuvalarına hibe edilecek.
Proje başladığından beri örülen örgüler dev yumaklar haline getirilmiş ve sahnede ki yerini almıştı.
Katre Kadın Emeği Derneği'nin Başkanı Fatma Kaplan Hanım, konuşmasında projenin gidişini ve kimlerden destek aldıklarını anlattı.
Yurdun çeşitli yerlerinde örülen ve sahnede yer alan dev yumaklardan parçalar kesilip, astarlanıp, battaniye haline getirilecekmiş.
Proje kapsamında Mustafa Sarıgül çok destek vermiş, battaniye haline getirilmesi için de yardım edecekmiş.


Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin'de törende bir konuşma yaptı.
Törende ayrıca Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'de vardı.


Tören sonunda bütün kadınlar fotoğraf çekimi için sahneye davet edildi.
İlk önce bende gittim ama fotoğraf çektiren değil, fotoğraf çeken olmak istediğim için, tekrar sahnenin önünden resim çekmeye devam ettim.

Projede emeği geçenler ve törene katılanların önemli bir bölümü sahnede ki yerini aldı.


Dernek Başkanı Fatma Hanım, projenin mutlu sona ulaşmasının huzurunu yaşıyordu.

Fatma Hanım, bu projede kendilerini hiç yalnız bırakmayan Town Center'in Genel Müdürü Barış Özcan'a ayrıca teşekkür edip, resim çektirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazmak için;
Google hesabınız yoksa "Anonim" bölümünü işaretleyerek
yorumunuzu yazabilirsiniz.